Tento obsahovo bohatý blog pre #hikemates pripravila šikovná bloggerka Marika Szajková.
Príroda chce ľuďom pomáhať, preto to vymyslela svojsky a nechala vyrásť bylinky, ktoré majú tie správne účinky na rôzne zdravotné ťažkosti. Sú rozmanité, farebne príťažlivé s jedinečnou vôňou, chuťou a priaznivými účinkami na zdravie. Vedeli to už naši predkovia, ktorí si s ich pomocou našli spôsoby, ako si uľaviť pri rôznych zdravotných problémoch a ťažkostiach.
Aj po tisícročiach sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou ako prevencie, tak aj pomoci pri mnohých chorobách, pretože na rozdiel od syntetických liečiv ich vie naše telo lepšie prijať a často nemajú nechcené vedľajšie účinky.
Jarné bylinné poklady
Zima to už pomaly balí, vo vzduchu vonia jar, príroda ožíva a slnko láka von… Prichádza skutočne nádherný čas, ktorý by bola škoda nevyužiť. „Najlepšie veci v živote sú zadarmo.“ hovorí Guy De Maupassant a potvrdzuje to aj naša príroda, ktorá nám celkom zadarmo ponúka chutné, zdravé a užitočné bylinky. Keď vás teda slnečné lúče vytiahnu von, zamierte na lúky a pasienky na zber liečivých byliniek. Poďme sa spoločne pozrieť aké rastlinky nám jarné mesiace vo voľnej prírode ponúkajú k zberu.
Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis): odtrhnete a zjedzte každý deň sedem kvetov po dobu siedmych týždňov, ochráni vaše bunky pred voľnými radikálmi.
Drobný kvietok, ktorý nájdeme takmer na každom rohu. Kvitnúť začína už vo februári (až do novembra), a keďže je závislá na slnku vyberá si len svetlom plne prestúpené miesta. Typické pre sedmokrásku sú malé biele až ružovkasté súkvetia so žltým stredom a na dlhých stopkách. Nežne krásny a jemne nahorklý kvet nám hlavne na jar spestrí zeleninové šaláty alebo chlieb s maslom.
Kvet sedmokrásky môžete jesť rovno na lúke alebo si ich nazbierajte a uvarte z nich čaj, tinktúru alebo sirup. Navyše sedmokráska skvele funguje pri jarnej únave, chudnutí, posilňuje imunitu, čistí krv, pomáha pri chrípke a uľaví pri dne. Kedysi ľudia sedmokráske pripisovali čarovnú moc a verili, že chráni pred zlom a prináša lásku. Preto sa hovorilo, že: „Ak chcete získať lásku, noste pri sebe sedmokrásku.“
Prvosienka jarná (Primula veris): zázračná rastlinka ak Vás trápi migréna.
Medzi prvé jarné rastliny, ktoré v tomto období vďaka jej sladkastej vôni vnímame a poznáme ju takmer všetci patrí aj prvosienka. Kvitnúť začína v marci až apríli a na medicínske účely používame súkvetie žltých kvietkov s odstávajúcim kalichom spolu so stonkou.
Ak sa vydáte hľadať práve túto rastlinku, nájdete ju na polotienistých trávnatých stanoviskách s dostatkom vlahy. Jej zber si načasujte na slnečný jarný deň, vtedy totiž rastlinka obsahuje najviac účinných látok. Vo forme čaju alebo inhalačného odvaru pomáha pri liečbe zápalu hrdla a priedušiek. Prvosienkový čaj tiež utišuje kašeľ, uvoľňuje kŕče, upokojuje a je prospešný proti nespavosti, má tiež močopudný účinok a pomáha pri detoxikácii organizmu.
Podbeľ liečivý (Tussilago farfara): jedna z najstarších liečivých rastlín a úžasný prostriedok proti kašľu.
Liečivé listy a kvety podbeľu obľúbené u ľudí, ale aj u včiel sa nám ponúkajú na zber od apríla do augusta. Veľké žlté hlávky s dvoma radmi jazykovitých kvetov vyrastajú na dlhých stonkách porastených ružovofialovými šupinami. Je obľúbeným prostriedkom na choroby dýchacích ciest a použiť ho tiež môžete do šalátov, polievok alebo najemno posekaný aj ako oblohu na chlieb.
Ak sa rozhodnete zbierať podbeľ zamierte na lúky, kraje potôčikov, násypy, rúbaniská, na miesta slnečné i tienisté. Typickým znakom je, že kvety sa objavujú skôr ako listy, preto kvety nazbierate v čase ich kvitnutia (apríl – máj), zatiaľ čo mladšie listy (júl – august).
Upozornenie: Pri jeho užívaní však treba byť opatrný a vyvarovať sa jeho dlhodobému používaniu, obsahuje alkaloidy, ktoré pôsobia toxicky na pečeň.
Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis): keď kvitne pľúcnik, prichádza jar.
Pri pohľade naň vás zaručene očaria rôznofarebné kvety v tvare kalíškov meniace svoje odtiene, sprvu ružovkasté, neskôr fialové a po opelení modré, ako aj oválne listy ozdobené bielymi škvrnami. Ak chcete oceniť jeho antibakteriálne a protizápalové účinky po pľúcniku sa obzerajte v čase od marca do mája.
Nájdete ho vo vlhkých zmiešaných lesoch, na okrajoch ciest a v priekopách. Využiť môžete kvety a listy, ktoré sa pre svoju tvarovú podobnosť s ľudskými pľúcami používajú predovšetkým pri pľúcnych chorobách.
Avšak za liečivé účinky pľúcnika sa vám poďakujú aj vaše cievy, kosti a vlasy. Poradí si tiež s vysokým krvným tlakom, napomáha k rozpúšťaniu usadenín na stenách ciev, ale aj na povrchu žalúdka, čriev, obličiek, či pľúc, ktoré sa z tela následne odplavia prirodzenou cestou. Takto sa vaše bunky zbavené toxínov môžu lepšie zásobiť kyslíkom i potrebnými živinami.
Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica): ľudovo nazývaná žihľava, zlepší vašu psychickú aj fyzickú kondíciu.
Začiatok jari praje aj pŕhľave, ktorú asi nikomu netreba nijako zvlášť predstavovať. Rastie hojne na okrajoch ciest, rumoviskách a iných stanovištiach s vlhkou pôdou. Kvôli zberu nečakajte na kvitnutie, ale zberajte mladé listy, prípadne mladé rastliny do výšky max. 20 cm. Okrem vitamínov a minerálov obsahuje napr. aj hormón serotonín, známy ako hormón dobrej nálady.
Pŕhľava pomáha pri najrozličnejších ťažkostiach, či už sa jedná o reumu, bolesti krížov, vypadávanie vlasov alebo zápal nervov. Pomôže, keď vás potrápi žlčník alebo máte kožné problémy, čistí krv, pomáha pri detoxikácii, zbavuje organizmus kyslosti, podporuje trávenie, ako aj funkciu celého metabolizmu.
Cesnak medvedí (Allium ursinum): zelený zázrak, skvelé prírodné antibiotikum
Marec a apríl sú sezónou medvedieho cesnaku, ktorý do vašej kuchyne prinesie chuť a vôňu jari. Ak potrebujete načerpať medvediu silu, tak skôr než zazelenajú koruny stromov zamierte do tieňa vlhkých listnatých a lužných lesov. Nájsť potom tento zázrak nebude vôbec ťažké, rastie v húfoch a pokýva veľké plochy.
Pri zbere sa nechajte viesť jeho charakteristickou cesnakovou vôňou, aby ste si ho nepomýlili napr. s jedovatou konvalinkou. V prírodnom liečiteľstve sa využíva najmä pri pokazenom žalúdku, kolikách a nadúvaní. Priaznivo pôsobí však aj pri ženských chorobách, zabraňuje kôrnateniu ciev, prečistí obličky aj močové cesty. Medvedí cesnak neodporúčame sušiť, pretože takto stráca všetky účinky.
Naplno sa rozbieha sezóna zberu a chcete si uvariť čaj z vlastnoručne nazberaných rastlín? POZOR – nezabudnite, že v územiach s vyšším stupňom ochrany (3. – 5. stupeň) je zakázané zbierať rastliny vrátane ich plodov. Hranice chránených území si môžete overiť napríklad tu: http://maps.sopsr.sk/mapy/map.php |
Zásady zberu liečivých bylín
Chcete urobiť niečo pre svoje zdravie? Pri zbere bylín počkajte kým slnko vysuší rosu na kvetoch aj listoch. Prosíme, zberajte len časť listov a kvetov, aby sa rastlina nepoškodila a aby zvyšné kvety mohli vytvoriť semená.
Sušenie a skladovanie
Ak si chcete liečivé bylinky uskladniť, najčastejším spôsobom je práve sušenie. Rastlinky spracujte čo najskôr.
- Celé rastliny sušíme v malých zväzkoch, a to zavesené na tyči alebo šnúre vrcholcovými časťami nadol, mimo priamych ostrých slnečných lúčov.
- Narezané rastlinky poukladajte v tenkej vrstve na gázu alebo kuchynský papier, ktorý ešte položte na mriežku, aby vzduch prúdil aj odspodu. Čas sušenia je závislý od množstva vody a od hrúbky jednotlivých častí rastlín. Takto sušte rastlinky iba za teplého a suchého počasie, najlepšie v tieni.
- Správne usušené, čiže pri dotyku lámavé a praskajúce bylinky skladujeme najlepšie v hermeticky uzatvorených sklenených alebo hlinených nádobách na tmavom, suchom mieste.
Pridaj komentár