Tento blog pre #hikemates napísal outdoorista Jakub Pavlík.
V júni 2019 sme sa spolu s Jarom a Martinom vybrali do francúzskeho Chamonix obísť masív Mt. Blancu. O TMB (Tour de Mt. Blanc) sme si prečítali vo viacerých odporúčaniach ako o tom najlepšom, čo môže treker zažiť, a tak sa nie je čo čudovať, že voľba padla práve na tento trek. V priebehu niekoľkých dní prejdete cez 3 krajiny. Začnete vo Francúzsku, aby ste prešli do Talianska, následne do Švajčiarska, aby ste sa následne vrátili do Francúzska.
S ľuďmi do kvapiek dažďa aj do slnečných lúčov
Za prvú a najdôležitejšiu vec považujem výber „parťákov“ na trek. Je potrebné si uvedomiť, že s tými ľuďmi budeš tráviť najbližší týždeň 24h denne. Deliť sa o to dobé aj zlé, čo vám spoločný zážitok prinesie. Budú musieť znášať tvoje nálady a ty tie ich.
Ideálny počet ľudí v skupine na podobne dlhé treky mi príde 3 ks. Keď nemá zrovna jeden náladu na debatu, ostatní dvaja si vystačia a netvoria sa skupinky. Menšia skupina je rýchlejšia, vie sa skôr rozhodnúť a záložné plány sa jednoduchšie realizujú.
Jara poznám od detstva. Pochádzame z jedného mesta. Prvé spoločné zážitky sa viažu s obdobím školskej dochádzky, keď nosil Jaro účes „na Jágra“ (vpredu biznis a vzadu párty) a štrikovaný sveter s logom klubu NHL Pittsburgh Penguins, ktorý som mu strašne závidel. Život nás rozfúkal do metropol dnes už rozdelených republík, ale minimálne raz za rok spolu strávime týždeň v horách. Martina pribral do partie Jaro. Nemohol lepšie urobiť. Martin výborne zapadol a navyše, vtipy o českých turistoch majú svojho adresáta 😉
Plánovanie, plánovanie, plánovanie…
Hoci som od prírody dobrodružná povaha, láka ma nepoznané a túžim skúsiť neskúsené, pri viacdňových trekoch sa zo mňa nejakým zvláštnym popudom stáva analytický typ človeka. Možno to je rešpektom pred prírodou, jej silou alebo potrebou byť na 120 % pripravený na akúkoľvek situáciu. Mať „backup plan pre backup plan“. Neviem presne odpovedať, ale vrhol som sa do plánovania našej TMB do najmenšieho detailu.
Ako prvé som si prečítal pár blogov od hikerov, čo túto trasu mali už za sebou. Takisto boli pre mňa dobrým zdrojom aj články cestovných agentúr, ktoré organizujú tieto treky pre tých, ktorí nemajú chuť strácať čas s organizáciou a zaplatia si kompletný servis okolo.
Alternatív ako prejsť TMB je viacero. Od úplného komfortu, zabezpečeného cestovnou agentúrou cez hiking od chaty k chate, až po čistý vander s prespávaním v stane a varením na variči. Stačí si vybrať. My sme si zvolili alternatívu od chaty k chate, čo nám umožnilo ísť naľahko a tým aj rýchlejšie.
Po pár hodinovom googlení som si zvolil stránku Tour of Mont Blanc trekking (autourdumontblanc.com) za svoju alternatívu plánovania treku. Tento web umožňuje spraviť rezervácie na všetkých ubytovaniach po ceste, vo väčšine prípadov aj bez nutnosti vopred zaplatiť. Výsledkom bol dopodrobna naplánovaný trek s rezervovanými miestami na prespatie a viacerými alternatívami na obed. Náhľad ktorý som poslal chalanom na schválenie vyzeral nejak takto.
Je dôležité podotknúť, že TMB je veľmi dobre zabezpečený trek. Po ceste je široká škála možnosti na stravovanie alebo prespanie. Samozrejme, takáto vybavenosť láka aj turistov, preto tu nikdy nebudeš sám. My sme schválne zvolili timing na polku júna, aby bolo turistov menej. Na druhej strane to znamenalo vysnežené horské priesmyky a sedlá. Keď však človek vyštartuje skoro ráno, sneh ešte nie je mäkký a dá sa to prejsť. Spätne si myslím, že sme zvolili správne a inak ako mimo hlavnej sezóny (júl /august) by som TMB nešiel.
Čo so sebou…
Ako som už vyššie spomínal zvolili sme si verziu, kde sme prespávali na chatách. Mali sme tak zabezpečené raňajky aj večere a na obed sa bolo vždy kde zastaviť. To nám umožnilo ísť veľmi naľahko. Obsah batoha tvorilo viac menej len oblečenie, hygienické záležitosti, lekárnička, kniha, karty a elektronika. Spätne by som povedal, že by som si so sebou zobral menej oblečenia. Predsa len, bola to moja prvá „viacdňovka“, nevedel som dobre odhadnúť koľko čoho budem potrebovať. Dnes som už zásobený oblečením z materiálov, ktoré sú na viacdňové pochody vhodné. Vtedy môj vak vážil cca 11 kg.
Oblečenie:
Základ je merino. Na tento materiál nedám dopustiť. Počas koronových homeofficov ma až vzorkovník všetkých druhov jedál z týždňa upozornil nato, že je čas vymeniť tričko. Nulový zápach. To na treku oceníte. Rýchlo schne. Keď sa v ňom spotíte, nechladí ako umelé vlákno. Pri nákupe dbajte na hrúbku vlákna. Na zimu hrubšie, na leto stačí tenké. Na TMB by som si teraz zobral z tohto materiálu dve tričká s dlhým, dve s krátkym rukávom a spodné prádlo a ponožky s jeho prímesou.
Dve stredné vrstvy na túru. Ja preferujem materiál Polartec. Dobre vetrá, človek sa v ňom tak nespotí a keď tak rýchlo uschne. Jedny krátke nohavice, jedny dlhé so zipsom na skrátenie z technického materiálu ktorý rýchlo schne. Dôležitou súčasťou oblečenia je nepremokavá bunda. Ideálne s membránou GORE-TEX. Tento materiál vodný stĺpec neuvádza. Ak zvolíte inú membránu, pod 20 000 mm by som nešiel.
Budete ešte potrebovať nejaké oblečenie na chatu na večeri pri kartách a na spanie. Nezabudnite na rýchloschnúci uterák a obutie na chate. Niekde sú erárne šľapky ale netreba sa nato spoliehať.
Hygienické záležitosti:
Štandardnú výbavu nebudem spomínať. Vyzdvihnem dve veci, ktoré v štandardnej výbave nemám. Jaro si zobral so sebou chladivý krém. Vyhral. Po celodennom treku máločo padne tak dobre ako natrieť si unavené telo chladivou emulziou a zaliezť na par minút pod perinu. Druhá vec je balzam na pery s ochranným faktorom. Pery v horách trpia a toto je gamechanger.
Lekárnička:
Samozrejmosťou sú lieky na kŕče, bolesť, žalúdok, trávenie, horúčku. Netreba zabudnúť na otlaky, majte pripravenú dezinfekciu. Našťastie sme veľkú väčšinu týchto vecí nepotrebovali. Mňa zachránil elastický obväz, po tom čo ma tretí deň začalo bolieť koleno. Vďaka nemu som došiel až do cieľa. Spomeniem vitamíny. Na každý deň som mal dávku vitamínov, Lipozomálne C-čko, magnézium, zinok, omega 3. Telo dostáva zabrať, treba mu pomôcť.
Deň po dni z prvej ruky…
Pred odchodom som si povedal, že budem každý deň postovať na sociálne siete fotky aj s drobným komentárom, kde sa budem snažiť zachytiť emóciu z daného dňa. S odstupom času hodnotím toto predsavzatie za skvelé. Po dvoch rokoch by som si nevedel vybaviť detaily jednotlivých dní. Hocikedy sa cez tieto posty vrátim späť do časov keď sme tam boli. Nádhera. Ak ťa čaká nejaký viacdňový pochod, odporúčam ti zapisovať si, čo si prežil. Nemusí to byť sociálna sieť, môžeš si písať denník. Je to na tebe. Určite si to zaznač, aj keď si unavený, aj keď si mokrý…neodkladaj to…
Takto vyzerala naša Tour de Mt. Blanc na sociálnych sieťach:
#TMB deň 0
Presun z Prahy do Les Houches. Dlhá cesta za nami. Bez pár kilometrov takmer 1 000. Tým, že som nešoféroval, to bolo pre mňa ako večnosť. Zisťujem, že nie len na Slovensku sú vážne bezohľadní vodiči. Na apartmáne, ktorý som rezervoval cez airbnb nás privítala majitelia Virginie, ktorá je zhodou okolností miestna sprievodkyňa na TMB a v nedeľu čaká skupinu amerických hikerov, s ktorými ide absolvovať okruh. Pozrela si náš plán a zhodnotila, že sme zrejme kondične výborne pripravení… Tak teda uvidíme.?? A takýto výhľad sa nám ponúka na masív Mt. Blancu z nášho apartmánu.
#TMB deň 1
Z Les Houches do Le Pontet ? 18km ⏫ 1024m ⏬ 853m. Prvý deň je úspešne za nami. Na úvod nič náročné. Treba sa zžiť s prostredím a asi 10kg batohom na chrbte. Po včerajšom odporúčaní Virginie sme sa na hrebeň dostali lanovkou a ušetrili tak asi 700 výškových metrov a 2km. Z hrebeňa sme pomaly zostupovali do Les Contamines až do cieľa v Le Pontet, kde sme sa ubytovali v dopredu rezervovanej chate. Všade je ešte pred sezónou, teda pozatvárané, aj keď na webe sa píše, že sezóna začína 10.6. Na obed sme mali problém nájsť miesto, kde by sme sa najedli, ale nakoniec sme si pochutnali na kačacích prsiach. Francúzska Kuchyňa ???
#TMB deň 2
Z Le Pontet do Les Mottets ? 23 km ⏫ 1640m ⏬ 1000m. Sneh sneh sneh. Ráno sme skoro vyštartovali, lebo predpoveď počasia hovorila dážď od 16:00. Hneď od úvodných kilometrov sme začali stúpať do sedla Col du Bonhomme (2600m), ktoré bolo najvyšším miestom dňa. Cca od 2000m sme šľapali v snehu. Zima bola na sneh bohatá a tak si ho užívame aj v polke júna. Obed sme si vychutnali na Refuge de la balme vo výške 2400m. Potraviny, aj všetko potrebné im tam vozia helikoptérou.
Náš pôvodný plán ísť skratkou cez vyššie položené sedlo (2650m) sme museli zmeniť. Chatár nám to neodporučil, dnes tade ešte nikto nešiel, sneh nebol prešlapaný a cesta nebola označená. Toto rozhodnutie sa na konci dňa ukázalo, ako kľúčové. Začali sme teda klesať do Les Chapieux s krásnymi výhľadmi na okolité hory. O 15:30 sme tam boli. Do cieľa dňa nám ostávalo ešte 1,5 h šlapania a tak sme nezastavovali a vzhľadom na predpoveď pokračovali ďalej. V cieli sme boli o 17:00 a búrka sa spustila 17:05… Paráda… Keby ideme skratkou, zapadli by sme niekde v snehu, vrátili sa naspäť a určite zmokli.
#TMB deň 3
Z Les Mottets do Maison de Vieille ? 22 km ⏫ 1100m ⏬ 800m. Vraj oddychová etapa. V Les Mottets nebol žiadny signál ani wifi a tak sme si nevedeli dopredu skontrolovať počasie, tak sme vyštartovali čo najskôr. Prvé kilometre sme strávili v hmle stúpaním do hraničného sedla Col de la Seigne, aby sme prešli do Talianska. Veľmi skoro sme sedlo dosiahli, ranná hmla sa rozplynula a nás čakal horúci deň. Výhľady stáli zato. Mt. Blanc je z talianskej strany majestátny.
Na miesto, kde sme plánovali obedovať, sme dorazili už o pol 11 a tak sme si dali len polievku, oddychovali a užívali si počasie a výhľady. O 12 sme vyrazili a počítali sme, že o 15 budeme určite v cieli dnešného dňa. Naivné. Cestou k chate sme sa borili snehovými poliami, v ktorých sme sa vďaka silnému slnku prebárali a trasa, ktorá nám mala trvať 3 hodinky aj s pauzami, nám zabrala 5 a o 17:00 sme definitívne dorazili do cieľa etapy. Zničení a nahnevaní. Mapa hovorila o dnešnej etape 17km a my sme blúdením v snehových poliach nabrali dalších 5km k tomu.
#TMB deň 4
Z Maison Vieille do Chalet val Ferret ? 16km ⏫ 500m ⏬ 1200m. Oddychová, ale už naozaj. Dnes sme si naplánovali oddýchnuť si pred utorkovou najťažšou etapou. Ráno sme zostúpili do Courmayeur, doplnili nejaké zásoby. Môj gamechanger dňa bol rýchloobvaz na koleno, ktoré je po stiahnutí ako nové.
Z Courmayeur sme prešli autobusom cca 8km pod ľahšie stúpanie ku chate, kde sme si dali obed a následne pokračovali po hrebeni s nádhernými výhľadmi na masív Mt. Blancu. Musím povedať, že z tejto talianskej strany sa mi páči viac. Po pár km po hrebeni a následnom zostupe do doliny sme prišli ku chate Chalet val Ferret, nášho dnešného cieľa. Zatiaľ najkrajšia chata kde spíme, zariadením, službami, celkovo. Ak niekedy pôjdete TMB, určite ju zaraďte do programu.
#TMB deň 5
Z Chalet val Ferret do Champex Lac ? 32km ⏫ 1400m ⏬ 1700m. Najdlhší deň za nami. Do druhej polovice TMB sme vstúpili zostra. Hneď ráno sme nastúpali do výšky cca 2500m grand Col Ferret hraničného miesta medzi talianskom a švajčiarskom. Opäť v snehu. Máme už aké také skúsenosti a tak sme sa ráno ponáhľali, aby sme snehové úseky prešli čím skôr, vtedy ešte nie je sneh taký roztopený. Zo sedla sme už len klesali až po Praz de Fort a odtiaľ opäť do kopca až po Champex Lac. Toto miesto na nás pôsobilo dosť posh. Drahé apartmány, Porshe, Mercedesy. Naša chata bola ešte 2,5km od Champex Lac a tam sme dorazili o 17:30… O pár minút začalo pršať…. Šťastie ??
#TMB deň 6
Z Champex Lac do Col de Forlaz? 14km ⏫ 800m ⏬ 700m.
Oddych a veľa turistov. Na tento deň sme si naplánovali najkratšiu etapu, ktorá mala aj najnižšie prevýšenie. Stále sme vo Švajčiarsku a mne táto časť Álp pripomína Tatry, okolie Lomnice a tak. Chodníky sa začínajú zahusťovať a my sme veľmi radi, že sme si na prechod TMB zvolili júnový termín. Počas sezóny to musí byť peklo. Ak teda hľadáte v horách to čo ja, pokoj a oddych od ľudí. Do Col de Forlaz sme dorazili niečo pred 15. Dosť času na oddych. Predpoveď počasia sa začína kaziť a tak rozmýšľame, že vo štvrtok vyrazíme skoro ráno.
#TMB deň 7
Z Col de Forlaz do Argentiere ? 16km ⏫ 1100m ⏬ 1200m. Počasie rozhoduje, treba sa prispôsobiť. Dá sa povedať, že na našej TMB nám počasie dokonale vyšlo. Nepršalo skoro vôbec a keď už tak vtedy, keď sme boli v bezpečí na chate. Radi by sme to dodržali až do konca našej tour. Preto keď predpoveď hovorila o poobednom daždi od 13:00 až do večera, rozhodli sme sa pre skorý ranný odchod, aby sme čím skôr teda ideálne už naobed boli ubytovaní.
Raňajky 6:30 a pred 7:00 už šlapeme… Počasie nič moc, zatiahnuté a ako stúpame aj celkom zima. Prešli sme pre mňa asi najťažším stúpaním celého TMB na Col de la Balme. Na necelých 5km 900 výškových metrov. Po zdolaní tohto hraničného miesta sme opäť vo Francúzsku. Už vidieť Chamonix a za ním je Les Houches. Zbehli sme dole do doliny a o 12:00 sme už ubytovaní, osprchovaní a čakáme na dážď, ktorý nejak nechodí. ????♂️
#TMB deň 8
Z Argentiere do Les Houches ? 18km ⏫ 1700m ⏬ 900m.
Čerešnička na záver.
Do záverečného dňa našej TOUR DU MONT BLANC sme vstúpili budíkom 5:00. Na poobedie hlásili dážď a tak sme chceli mať hrebeň čo najskôr za sebou. Stúpalo sa nám dobre. Mali sme ho okorenené aj feratou. Na záver vážne zážitok. Výhľady nestáli za veľa, masív Mt. Blancu bol celý čas v oblakoch. Záverečné stúpanie na Brevent bolo v znamení snehu a potom už len vrchol a pocit, že sme to celé zvládli. 8dní, 171km nastúpaných, cca 9200m a vyklesaných cca 8100m, zážitky, spomienky, paráda.
Poohliadnutie po 2 rokoch
Dnes už mám za sebou viacero viacdňových trekov. Prešiel som hrebene väčšiny Slovenských pohorí, České Krkonoše alebo Schladmingské Alpy. Zažil som také, kde som celý čas mokol, aj kde ma spálilo. S odstupom času môžem povedať, že Tour de Mt. Blanc bolo to najlepšie, čo som v rámci turistiky zažil. Práve preto má tento článok podtitul: Keď začneš tam, kde by si mal končiť.
Naša TMB bola za odmenu. Zabezpečené trasy, neopísateľné výhľady, príjemná atmosféra a počasie na jednotku. Takéto treky si treba zaslúžiť. My sme takto začali. Keď svoju prvú jazdu v živote zažiješ v Maserati a všetko ďalšie s tým porovnávaš, môžeš byť sklamaný. Ak ešte váhaš, neváhaj, stojí to zato.
PS:
Očami mojich hikemates
Jaro Horváth:
Viacdenný trek je slepačou polievkou pre dušu. Tak ako si po ťažkej noci človek naordinuje horúci vývar, tak si my pravidelne po náročnom období v práci, ordinujeme overenú medicínu – útek do prírody. Prvé tri – štyri dní na treku ešte človeku výria hlavou projekty, schôdzky, termíny, dozvuky bežného života. Ale na ten piaty deň prichádza blažený pocit, keď sa človek odpája od bežných starostí a mozog sa prepína do módu totálneho čistenia sa.
Mení sa tempo a témy diskusií v skupine, od kreatívnych, cez banálne, potom zas filozofické, až po chvíle, kedy je človek cielene chvíľu sám so sebou, pár metrov za skupinou. Vtedy, na piaty deň, nesmierne dobre padne mať okolo seba ľudí, ktorí sú na rovnakej vlne, športovo, mentálne, ale najmä ľudsky. Moje odporúčanie je jasné, dajte hlavy dokopy s ľuďmi, pri ktorých je riziko, že to s nimi bude stáť za to a vydajte sa na viacdenný trek, „vychodiť si mozog”.
Martin Šír:
TMB. Laťka nastavená hodně vysoko.
Máte za sebou spoustu 1-3 denních přechodů, ale rozhodnete se vypnout hlavu na 8-9 dní. Těžko vyberete líp. TMB je fascinující, úžasně fotogenický a různorodý. Jdete sice kolem jednoho „kopce“, ale každý den na vás čeká něco jiného. Příroda, lidé, kuchyně. TMB má dokonalou infrastrukturu – vždycky víte kudy kam a kde složíte hlavu.
A že vás na konci dne čeká teplá sprcha i večeře. Často při ní („večeři“) potkáte na chatě pár známých tváří, které jste během dne míjeli a prohodili s nimi pár slov. Vzdáte nahánění wi-fi signálu a raději si povídáte nebo mastíte karty. Dokonalý detox s úžasnou atmosférou masivu Mont Blanc. Základem téhle idyly je ale určitě dobrá a sehraná parta. Krajanům doporučuju nechat tentokrát doma sandály, podkolenky, ledvinku a nesmažit na cestu řízky. Pokud totiž jste v česko-slovenské skupině menšinou, nebudete pak středem všech vtípků jen vy 😉 Tak na brzkou viděnou TMB!
Tento blog pre vás napísal náš nový blogger Jakub Pavlík. Pridaj sa aj ty k #hikemates bloggerom a podeľ sa o svoje zážitky, inšpiruj ostatných svojim príbehom! Stačí, ak pošleš email s tvojou predstavou na zuzka@hikemates.com. Tešíme sa na tvoje príbehy.
Pridaj komentár